02.09.2010

Konferencja rybacka w WODR Olsztyn

A K W A K U L T U R A - NOWE MOŻLIWOŚCI DYWERSYFIKACJI PRODUKCJI RYBACKIEJ W GOSPODARSTWIE ROLNYM

prof. Janusz Guziur, dr Anna Wiśniewska - UWM Olsztyn


W dniu 27 sierpnia 2010 r w Woj. Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie odbyła się kolejna Konferencja rybacka, poświęcona ocenie możliwości wdrożenia nowoczesnej Akwakultury w farmach rolnych i gospodarstwach agroturystycznych. Po kilku latach przerwy jest ona kontynuacją cyklu odbytych wcześniej 5 krajowych Konferencji szkoleniowych pt. "Małe farmy rybackie. Dziś i jutro" (1992 - 2003), które przeznaczone były dla rolników, instruktorów i farmerów rolnych - hodowców i użytkowników małych stawów przyzagrodowych. Zarówno obecna Konferencja jak i poprzednie, cieszyły się wielkim powodzeniem, zwłaszcza pośród farmerów regionu Warmii, Mazur, Pomorza i Podlasia Obecną Konferencję zorganizował i prowadził dr inż. Tomasz K. Czarkowski, absolwent i doktorant olsztyńskiego wydz. OŚiRyb. UWM, który obok mgr Leonarda Cilaka z Olecka (także absolwenta naszego wydziału) - jest drugim aktualnie działającym ichtiologiem w WODR Olsztyn.

Na obecna Konferencję przybyło około 8o uczestników, reprezentujących zarówno drobnych użytkowników stawów i oczek jeziornych, jak profesjonalnych i doświadczonych hodowców ryb W-M, w tym m.in. inż. Tadeusz Jagiełka z Legin (78 ha stawów), Lech Ossowski z Koszelew (30 ha), Jerzy Cichowlas i dr Michał Drabiński z Górowa-Woryn (41 ha), czy mgr Rafał Chwaluczyk - z ośrodka pstrągowego "Czarci Jar" pod Olsztynkiem. Biuro Rybackie Urzędu Marszałkowskiego W-M w Olsztynie reprezentowała 4osobowa grupa pracowników z kierownikiem Biura dr wet. H. Kienio. Licznie na Konferencję przybyła 16 osobowa grupa pracowników naukowych i doktorantów 3 katedr rybackich na czele z prof. Małgorzatą Woźniak, prodziekanem ds. studiów i studentów Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM oraz 4 profesorami-rybakami (J. Guziur, A. Mamcarz, D. Kucharczyk i R. Kujawa). Obrady otworzył mgr Zygmunt Kiersz - dyrektor olsztyńskiego WODR. Ocenę i rolę doradztwa rolniczego w promowaniu i obsłudze akwakultury oraz rybołówstwa dokonał prowadzący sprawnie obrady - dr inż. Tomasz K. Czarkowski. Na wstępie przypomniał on zebranym, że w olsztyńskim WODR zatrudnionych jest aż 40% stanu ichtiologów w kraju, gdyż w pozostałych 15 WODR zatrudniają tylko... 3 ichtiologów !

Program tegorocznej Konferencji rybackiej był bardzo interesujący i wielo-tematyczny o wysokim poziomie merytorycznym, obejmujący zarówno klasyczną tematykę akwakultury i rybołówstwa śródlądowego, jak i częściowo morską.

Dzieje akwakultury i stawowej produkcji przyzagrodowej w kraju i regionie W-M przedstawili prof. Janusz Guziur wraz z dr Anną Wiśniewską. Prelegenci przypomnieli ważniejsze działania szkoleniowo-praktyczne W-M i Suwalsko-Podlaskiego Okręgowego Zrzeszenia Producentów Ryb; w tym zwłaszcza odbytych 5 Konferencji hodowlanych "Małe Farmy Rybackie. Dziś - jutro" (1992-2003), liczne szkoleniowe wyprawy autokarowe hodowców W-M do atrakcyjnych obiektów stawowych regionu i kraju. W okresie 1993-95 ponad 40 hodowców stawowych regionu W-M uczestniczyło w programie grantowym PHAPA / PHARE o wartości prawie 50 tys. EUR, w ramach którego m.in. dla 12 największych hodowców karpia zakupiono w DRSS IRS Żabieniec testowany materiał obsadowy karpia (K1; K2).

Prof. M. Woźniak, prodziekan WOŚiR UWM w Olsztynie przedstawiła zebranym aktualną ofertę kształcenia rybackiego na olsztyńskim wydziale : na studiach stacjonarnych I0 i II0 stopnia na kierunkach : Rybactwo śródlądowe oraz makrokierunku - Akwakultura i bezpieczeństwo żywności, oraz program rybackiego Studium Podyplomowego (2 sem.) "Ichtiologia i Akwakultura" (zgłoszenia do końca września). Tematyka pozostałych referatów przedstawiała się następująco:

I. Akwakultura i Rybactwo śródlądowe :

  1. prof. Janusz GUZIUR ( stypendysta ZUS z Kat. Biologii i Hodowli Ryb UWM ) : Dzieje akwakultury i stawowej produkcji przyzagrodowej w kraju i regionie Warmii i Mazur (1964 - 2010).
  2. prof. Dariusz KUCHARCZYK (Kat. Ryb. Jeziorowego..i Rzecznego UWM) : RAS - możliwości zastosowania obiegów zamkniętych w gospodarstwie rolno-rybackim,
  3. dr Zbigniew KACZKOWSKI ( Kat. Ekologii Stosowanej - Uniw Łódzki) : Stawy rybne - jako narzędzie ochrony środowiska na obszarach wiejskich,
  4. mgr inż. Leonard CILAK (W-M WODR Olecko) : Stawy w gospodarstwie agroturystycznym,
  5. prof. Janusz GUZIUR (stypendysta ZUS z Kat. Biologii i Hodowli Ryb UWM) : Akwakultura w stawach ziemnych - korzyści z integracji klasycznego rolnictwa rybactwa stawowego,
  6. mgr inż. Daniel ŻARSKI (doktorant - Kat. Rybactwa Jeziorow.. i Rzecznego UWM): "A K W A P O N I K A" - nowoczesne połączenie produkcji rybackiej i roślinnej.
  7. mgr inż. Piotr TRACZUK ( Zakład Rybactwa Jeziorowego IRS Giżycko): "Zwierzęta rybożerne" - problem szkodników rybackich
  8. dr inż. Krzysztof KOZŁOWSKI (Kat. Biologii i Hodowli Ryb. UWM) : Użytkowanie i wymogi prawne niewielkich obwodów rybackich - korzyści dla rodzinnych gospodarstw rolnych i agroturystyki,
  9. dr inż. Anna WIŚNIEWSKA (Kat. Ichtiologii UWM ) : Program Grantu Fish-WILL (PL 0468) n/t Modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej (łebskiej) w jez. Łebsko. Jednocześnie Autorka zaprosiła uczestników na międzynarodową Konferencję naukową "Ichtiologiczna różnorodność jezior" (7-9.III.2011, Zamek w Rynie, www.uwm.edu.pl/fish-will)

II. Akwakultura morska i towaroznawcza :

  1. mgr inż. Andrzej WIERZBICKI ( Farma rybna ECO-Barra, Wymoj k/Olsztyna) : "Barramundi" (Lates calcarifer ) - nowy gatunek w polskiej akwakulturze
  2. dr inż. Maciej KWIATKOWSKI ( Inst. Oceanografii Uniw. Gdańsk., Stacja Morska na Helu) : "M A R I K U L T U R A " - nowe możliwości.
  3. dr inż. Maciej KWIATKOWSKI ( Inst. Oceanografii Uniw. Gdańsk., Stacja Morska na Helu) : Karasie - ryby z potencjałem
  4. Inż. Przemysław ASZYK, jr. (f-ma "Polska Ryba" - z siedzibą w Rytlu k/Chojnic): Nowe standardy jakości produktów rybnych, wymagane przez duże sieci handlowe w kraju oraz UE - system "GLOBALCAP"


Jak przystało na dobre tradycje rybackie, w czasie Konferencji uczestnikom na obiad serwowano świeżo wędzone pstrągi, przywiezione w dniu obrad ze znanej firmy inż P. Aszyka w Rytlu k/Chojnic. Ustalono także, że kolejne rybackie Konferencje hodowlano-szkoleniowe WODR będą posiadać bardziej zawężoną tematykę obrad oraz kontynuowane będą głównie we współpracy z pracownikami Wydz. Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM w Olsztynie oraz pokrewnymi jednostkami naukowymi w kraju.