04.06.2011

Pan Karp na Polfish 2011

Ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy przyjechało do Gdańska, aby zaprezentować swoją ofertę na międzynarodowych targach przetwórstwa i produktów rybnych Polfish 2011. Na tych jedynych w naszym kraju targach branży rybnej wystawiały się w tym roku firmy z 13 krajów. Duży udział w tegorocznej ofercie miały maszyny, opakowania i generalnie technika dla przemysłu rybnego.

Po raz pierwszy obecność swoją na tej imprezie zaznaczyły lokalne grupy rybackie, a w szczególności te z Wielkopolski: "Nadnotecka Grupa Rybacka", "7 Ryb" i "Obra - Warta".

Swój punkt widzenia na gospodarkę morską, w tym w postaci haseł "Ratujmy bałtyckie foki i morświny", wyraźnie zaznaczyła na swoim stoisku Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego.

Miłym akcentem "śródlądówki" było stoisko "Rybajka" Gospodarstwa Rybackiego "Pstrąg Tarnowo". Można było skosztować pstrąga pod wszelkimi możliwymi postaciami od kawioru, po pstrąga smażonego w zalewie korzenno-pomidorowej. Należy mieć nadzieję, że obecni na targach członkowie Pana Karpia" skrzętnie podpatrywali produkty z firmy Ziemka Pirtania i pomyślą o podobnej ofercie, tym razem karpiowych specjałów regionalnych.

W części szkoleniowej targów można było uczestniczyć w ciekawych wykładach w trakcie trzech konferencji, w tym dwóch organizowanych przez MIR i MPR poświęconych rynkowi rybnemu (m.in. pokaz zamrażania kriogenicznego w ciekłym azocie) i trzeciej dotyczącej problemom funkcjonowania lokalnych grup rybackich.

Gratulujemy firmie SoNa nagrody zdobytej za innowacyjny produkt - wędzoną makrelę z pieprzem. W trakcie tegorocznych targów zauważalny był brak części znanych polskich firm przetwórstwa rybnego, co powinno organizatorom dać sygnał do poszukiwania nowych propozycji, nowych formuł organizacyjnych na przyszłość.

Targi Polfish były jednak jak zwykle okazją do wielu rozmów, spotkań, wymiany pomysłów, a także integracji naszej branży, co jest również wartością trudną do przecenienia. Dziękujemy Gospodarstwu Rybackiemu Rytwiany za dostarczenie na targi wędzonego karpia i wina z rybackiej winnicy Carolus. Wiktuały te były przemożnym magnesem przyciągającym na stoisko Pana Karpia rzesze osób spragnionych dobrego smaku i kontaktu z naszym stowarzyszeniem. Niewątpliwą ozdobą stoiska Pana Karpia, poza młodzieżą je obsługującą (Kamila i Judyta), była nowa ścianka reklamowa i różnych rozmiarów karpie dłuta Waldemara Latoszewskiego (http://www.drewniane-ryby.pl/). Organizatorzy wyjazdu ekipy Pana Karpia w składzie Krystyna i Piotr Warzecha, Mirosław Kolarz, Mieczysław Stec i niżej podpisany, polecają ponadto wszystkim, którzy w przyszłości zamierzają odwiedzić gród nad Motławą, noclegi w Gdańsku-Brzeźnie - dawnej wiosce rybackiej i pierwszym na tym terenie kąpielisku. Klimat tego miejsca jest przeuroczy, atrakcji wszelkiego rodzaju bez liku, a historia przebogata, o czym można przekonać się po dojściu nad pobliski Bałtyk w odległości kilkuset metrów od Westerplatte.

ZOBACZ WYNIKI KONKURSÓW

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tej imprezy w "Telewizji Pomorskiej" : www.telewizja.pomorska.tv

Pozostałe informacje o targach www.polfishtargi.pl