30.11.2011

Galowe występy Pana Karpia Europejczyka

Długo oczekiwany przez dzieci, rodziców, nauczycieli i organizatorów 5. Ogólnopolskiego Konkursu "Pan Karp Europejczykiem", moment - gala finałowa, wreszcie nastąpił.

W poniedziałek 7 listopada br. w pięknej scenerii "Starego Młyna" należącego do warszawskiego hotelu "Boss" na wspólnym święcie spotkali się organizatorzy, uczestnicy i sponsorzy konkursu. Zwieńczenie wielu miesięcy pracy kilku tysięcy uczestników odbyło się przy bardzo dużej frekwencji. Do Warszawy na zaproszenie organizatorów, wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami, przybyło prawie 100 dzieci z 11 województw. Ich prace zostały najwyżej ocenione w kategoriach: plastycznej, komiksów, poetyckiej i teatralnej. O zaciętej rywalizacji świadczy fakt, że zamiast nominalnych 21 indywidualnych miejsc "medalowych", jury przyznało ich aż 28, korzystając z możliwości wskazania prac i miejsc ex equo. Podobnie było wśród laureatów w kategorii etiuda teatralna, gdzie nagrodzono teatry z Częstochowy, Podszkla (Małopolska), Starego Waliszewa (Łódzkie) i Małogoszcza (Świętokrzyskie).

Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji dzięki wsparciu sponsorów - Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Gospodarstwu Rybackiemu Ełk-Knyszyn, firmie Aller-Aqua, firmie Wedel, a także proszącemu o anonimowość ichtiologowi z Warszawy, Nadleśnictwu Strzelce Opolskie, Gospodarstwu Rybackiemu Sieragi, Gospodarstwu Rybackiemu Burzec, Gospodarstwu Rybackiemu Lasochów, Gospodarstwu Rybackiemu Krogulna, Nadleśœnictwie Kup oraz Nadleśnictwie Namysłów.

Od pierwszych chwil imprezy dzieci zostały porwane do wspólnej zabawy przez dwie czarujące wodne nimfy. Wspólne śpiewy, pląsy i harce spowodowały, że temperatura na sali dosłownie i w przenośni bardzo szybko wzrosła. Dodatkowy entuzjazm dzieci wzbudziły występy dwóch pań - iluzjonistki i akrobatki. Było połykanie ognia, magia, straszliwe węże (tylko dzieci się nie bały) i niesamowite popisy rytmiki i panowania nad własnym ciałem w trakcie akrobacji z różnymi przyrządami.

Wreszcie nadszedł czas nagradzania. Nagrody wręczali Pan Andrzej Galli - Wicedyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Profesor Ryszard Wojda z SGGW i Zbigniew Szczepański - TPR Pan Karp. Laureaci indywidualni otrzymywali dyplomy, nowe wydanie trójjęzyczne książki "Pan Karp kontra Czarny Ptak" oraz odtwarzacze muzyki MP3 albo MP4 (zwycięzcy). Zespoły teatralne oprócz dyplomów wzbogaciły się o profesjonalny sprzęt - wytwornice dymu scenicznego.

Na większości imprez dla dzieci byłby to koniec atrakcji, ale nie na gali Pana Karpia. W tym momencie wystąpił Prezes TPR Zbigniew Szczepański i zapowiedział to, na co czekali wszyscy i dzieci, i dorośli. Po chwili niepewności, na salę wkroczył Maestro Czekolady - Janusz Profus z Wedla wraz ze swoim ogromnym czekoladowym karpiem. Karp także dopasował się do wcześniejszych sztuczek magicznych, bo po 20-30 minutach zniknął, ale ku zadowoleniu obecnych łasuchów.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu gali i całego konkursu, należy jeszcze podkreślić wielką pomoc i profesjonalizm zespołu pań z Klubu Kultury Marysin z Warszawy, które przygotowały i sprawnie przeprowadziły finałowa imprezę Pana Karpia. Relację z gali można będzie wysłuchać w I programie Polskiego Radia w sobotę 12.11.br.

Podsumowując, skoro dotychczasowe konkursy tak bardzo przypadły dzieciom do gustu, trzeba chyba powoli myśleć o 6. już edycji konkursu Pana Karpia.