11.06.2012

Pan Karp na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Dzięki zaprzyjaźnionej z Panem Karpiem rodzinie Piszczałów ze Złotego Potoku k/Częstochowy, w dniu 28 maja br. w szkole podstawowej w Janowie zostało zorganizowane spotkanie z dziećmi z klas 1-3. Okazało się, że uczniowie z tej szkoły znały wszystkie dotychczasowe książki Pana Karpia. Przygotowały też wystawę plastyczną i występ, na który m.in. składała się recytacja wiersza "Obrona Częstochowy", który pochodzi z książki „Historia karpiem pisana” wydanej w 2007 roku.

Dzieci miały okazję obejrzeć film pt. "Skąd się biorą karpie" i wysłuchać krótkiej lekcji o roli stawów rybackich w ochronie przyrody, produkcji zdrowej żywności i innych kwestiach ważnych dla człowieka. Po takim spotkaniu dzieci wiedzą, że karpie hoduje się aż 3 lata, że karmi się m.in. ziarnami pszenicy, jęczmienia, że dzięki takiej hodowli swój dom na stawach i w ich okolicach znajdują też rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Zostają też uświadomione, że niektóre z nich są szkodnikami, gdy ich liczba wzrośnie ponad miarę.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom z Janowa za serdeczne przyjęcie. Dziękujemy Państwu Agnieszce i Markowi Piszczałom oraz ich córce Ninie za zorganizowanie spotkania w szkole.

Nawiasem mówiąc, mimo, że Marek Piszczała na źródlanej jurajskiej wodzie hoduje głównie pstrągi, to w nowej smażalni na talerzach pojawia się nie tylko pstrąg, ale również bardzo smacznie przyrządzony karp, o czym miałem okazję się przekonać...

PKpowrót