23.09.2012

Złota Łuska Pana Karpia w rękach Prezydenta RP

"Na ten czas świąteczny, na czas karpia w wannie,
Na bombki, choinki, indyka w brytfannie,
Na picie, jedzenie, prezentów dawanie,
Nie masz, oj nie masz, jak "Trójki" słuchanie...

Tak wiersz pióra Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego brzmiał przed Świętami Bożego Narodzenia na antenie radiowej "Trójki", ujmując swoją treścią hodowców karpia. Wkrótce Zarząd Towarzystwa Promocji Ryb przyznał Panu Prezydentowi , za promocję karpia, piękny witraż stworzony w toruńskiej pracowni Patrik Art - Złotą Łuskę Pana Karpia.

Okazją do wręczenia cennej pamiątki były tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale 16. września br. Pan Prezydent po zakończeniu uroczystości dożynkowych zaprosił swoich gości na poczęstunek przygotowany przez polskich rolników, rybaków i firmy sektora żywnościowego. Rybaków reprezentowały lokalne grupy rybackie - "Północnokaszubska", "Warta Noteć" i "Opolszczyzna", na stoisku której gościł też "Pan Karp". Gdy w trakcie wizytacji całego "Gościńca", Prezydent Bronisław Komorowski zatrzymał się przy stoisku LGR "Opolszczyzna", został przywitany wierszem..., swoim świątecznym wierszem z motywem karpiowym. Korzystając z chwili miłego zaskoczenia Pana Prezydenta, Prezes TPR Zbigniew Szczepański wręczył mu "Złotą Łuskę Pana Karpia", a Magdalena Wojciechowska z LGR "Opolszczyzna" przewodnik kulinarny z terenu lgr i wydawnictwo poświęcone stawom niemodlińskim. W uzgodnieniu z nieobecnym na tej uroczystości Jakubem Roszukiem (Prezes LGR "Opolszczyzna"), Zbigniew Szczepański w imieniu hodowców karpia zaprosił Pana Prezydenta na odłowy karpia, które są przedłużeniem żniw rolniczych. Pan Prezydent wykazał duże zainteresowanie rybackimi żniwami. Mamy więc nadzieję, że czas pozwoli mu na odwiedziny rybaków już tej jesieni.

Wkrótce na prezydencki stół za sprawą obecnych lokalnych grup rybackich trafiły wędzone i smażone karpie, a także różnorodne wyroby z ryb morskich.powrót