10.10.2014

Smakowanie w Minikowie

W piękną, słoneczną niedzielę 28 września br. Towarzystwo Promocji Ryb uczestniczyło w Minikowie k/Nakła nad Notecią w jarmarku ogrodniczym, w skład którego wchodziła również akcja „Karp nie tylko na święta”. Impreza została zorganizowana przez KP ODR Minikowo we współpracy z LGR „Nasza Krajna i Pałuki”. Podczas uroczystego otwarcia imprezy, wręczono Karolowi Kabacińskiemu, Prezesowi Gospodarstwa Rybackiego Ślesin, odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto załoga gospodarstwa rybackiego w dowód uznania za wieloletnie zaangażowanie w promocję spożycia ryb śródlądowych otrzymała piękną mozaikę z logo Pan Karp.

Prawdziwą atrakcją tego dnia był występ Karola Okrasy, który przedstawił nowe pomysły na dania z karpia. Znany kucharz i popularyzator rodzimej kuchni zgromadził na swoim pokazie setki osób, które z zapartym tchem śledziły powstawanie kilku potraw z karpia. Po dwóch godzinach wspólnego gotowania, rozpoczęło się publiczne smakowanie. Piszący te słowa poleca wszystkim zupę z karpia z podgrzybkami – niebo w gębie. Nieco później na scenę wkroczył Jan Bagrowski - pracownik Gospodarstwa Rybackiego Ślesin, który prezentował jak prawidłowo wyfiletować oraz doprawić karpia. Pracownicy LGR zachęcali do udziału w quizach i zabawach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przekazywane były też informacje o „I Dniach Karpia w Dolinie Noteci” oraz prezentowane zdjęcia fauny i flory Doliny Noteci.

Co najważniejsze, na całej imprezie frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Zwiedzający z ciekawością oglądali stoisko GRyb. Ślesin, w tym żywe karpie różnych roczników, pochodzące z 3-letniego cyklu hodowlanego. Niektórzy zwiedzający byli zainteresowani zakupem materiału zarybieniowego, ale większość oczywiście świeżą rybą, którą sprzedano w ilości omal tysiąca kg. Warto również odnotować, że w imprezie wzięły również udział lokalne restauracje: WIK ze Ślesina i Stara Stodoła z Olszewki. Oferowały karpia wędzonego, smażonego oraz w formie pasztetu. Wszystkie produkty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem gości i szybko znalazły nabywców.powrót