26.02.2016

Jak dzieci uczyły się rybactwa

Pod koniec 2015 r. roku w piętnastu szkołach podstawowych zlokalizowanych na terenie 10 województw odbyły się warsztaty, na których prawie 500 dzieci uczyło się tajników hodowli polskich ryb oraz wartości odżywczych rybnych dań. Były to najbardziej aktywne szkoły, z których dzieci uczestnicząc w ogólnopolskim konkursie pn. "Zasmakuj w naszych rybach", sponsorowanym przez Fundusz Promocji Ryb, przesyłały przepisy na potrawy wigilijne z karpi, śledzi, dorszy i szczupaków. Zwycięzcą całego konkursu okazała się Szkoła Podstawowa w Burcu z województwa lubelskiego i to jej uczniowie, w nagrodę, mieli okazję wziąć udział w programie TVP 2 "Pytanie na Śniadanie" w dniu 22.12.2015 r. W trakcie spotkań w 15 szkołach wyemitowano fragmenty telewizyjnego pokazu kulinarnego z udziałem dzieci z Burca, gdzie przygotowywano karpia zapiekanego w jabłkach. Następnie dzieci miały okazję zapoznawać się z powodami, dla których warto jeść ryby, z rodzajami ryb pod względem środowiska ich życia, a także z walorami zdrowotnymi mięsa różnych gatunków ryb.

W kolejnej części spotkań odbywały się konkursy o tematyce rybackiej. Dzieci oprócz poszerzania wiedzy, miały okazję zdobyć przy tym atrakcyjne gadżety z logo Pan Karp.

Na koniec każda szkoła otrzymywała dyplom wyróżnienia za aktywny udział w konkursie, a także kolorowa plansze z najbardziej popularnymi polskimi rybami morskimi, rzecznymi i jeziorowymi, a także hodowlanymi.

Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp"