18.10.2016

Cena wigilijnych karpi w 2016 roku

Przeprowadzenie wiarygodnej analizy rynku karpi i dokonanie prognozy cen na bieżący sezon, należy zacząć od oceny tegorocznej produkcji, która kolejny rok oscyluje w naszym kraju w strefach stanów niskich. Podczas wiosennych obsad materiału zarybieniowego, z jeszcze większa siłą niż w 2015 roku, rybacy odczuwali brak wystarczającej ilości kroczka. To zaś zmusiło hodowców do wyłączenia części stawów z produkcji handlówki lub do obsadzania ich narybkiem na rybę towarową, a to najczęściej przekłada się na odłowy karpi niewyrośniętych.

Susza hydrologiczna nie jest co prawda tak dotkliwa jak w roku 2015, ale wody na większości rzek utrzymywały się na poziomie stanów niskich, co skutkowało niedoborem wody w stawach. Duży wpływ na poziom produkcji karpi ma również niestabilna sytuacja epizootyczna i ponadnormatywne straty w obsadach. Do całości obrazu warto jeszcze wziąć pod uwagę, że nasi południowi sąsiedzi nadwyżek karpi też raczej nie posiadają, a ponadto kurs euro jest wyższy niż rok temu.

Tak więc w grudniu br. może w Polsce dojść do powtórki z 2015 roku, czyli dość wczesnego wyssania przez rynek zapasów wigilijnej ryby, a ceny hurtowe karpi wzrosną o ok. 1,00 zł/kg.
I niech nikogo nie zwiodą desperackie chwyty marketingowe jednego z gospodarstw z południa Polski, które podobnie jak rok temu oferuje (bez pokrycia w towarze) taniego karpia.