16.06.2020

Błażeju, będziemy Cię pamiętać

Wspomnienie
5 czerwca 2020 r. w wieku 62 lat zmarł BŁAŻEJ OLCZAK, człowiek prawy i wyjątkowo skromny. Po ukończeniu w 1982 roku studiów rybackich na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, całe życie zawodowe poświęcił hodowli ryb śródlądowych. Jako ichtiolog od 1983 r. pracował w łódzkim PZW, a trzy lata później rozpoczął swoją prawie 30-letnią przygodę z ośrodkiem zarybieniowym zlokalizowanym pod zaporą zbiornika Chańcza w świętokrzyskiem. Z pasją zajmował się produkcją materiału zarybieniowego dla rzek i zbiorników zaporowych. W latach 80. brał udział w pracach prowadzonych przez ZG PZW wraz z naukowcami z SGGW w Warszawie i UŁ w Łodzi na rzecz opracowania i upowszechniania sztucznego rozrodu i wychowu ryb reofilnych na stawach karpiowych. Dzięki temu dziś wielu hodowców z sukcesem produkuje narybek jazia, brzany, świnki i innych gatunków, włączając się w bardzo ważną ekologicznie akcję przywracania bioróżnorodności w naszych wodach śródlądowych. Od wiosny 2016 roku Błażej pracował w GR Lasochów, gdzie pod Jego nadzorem powstała wylęgarnia, której działanie wspierał jeszcze w maju tego roku, będąc ciężko chorym.

Kilka lat temu, sam będąc zapalonym turystą, wraz z żona Urszulą zainwestował w urządzenie malowniczego ośrodka agroturystycznego, który szybko znalazł grono wiernych turystów.

Błażej należał do organizacji rybackich i bardzo się ze swoim środowiskiem utożsamiał. Co wyjątkowe, był postacią rozpoznawalną w całym kraju i darzony szacunkiem nawet przez osoby, które osobiście Go nie znały. Poza uznaniem w oczach kolegów z branży, w roku 2000 został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W życiu prywatnym był wspaniałym mężem i ojcem dwojga, obecnie już dorosłych, dzieci. We wrześniu tego roku obchodziłby z żoną 35-lecie małżeństwa. Warto też wspomnieć o Jego ukochanym hobby – myślistwie. Odszedł zbyt szybko, ale pozostanie w pamięci kolegów rybaków.