23.10.2022

Kaziu Skupiński "Rybakiem Roku 2021"

W pięknych okolicznościach przyrody w dniach 21-23 września br. w Szczyrku, odbyła już XXVII "Karpiówka". Było wiele ciekawych referatów i jeszcze więcej kuluarowych spotkań starych i nowych znajomych - rybaków, naukowców, czy wreszcie urzędników współpracujących z rybakami. Może mniej było poważnych debat o przyszłości karpiarstwa, ale ta konferencja zwykle zakłada sobie inne cele.

Jednym z punktów, na który czekają wszyscy rybacy i zaproszeni goście na uroczystej kolacji, było jak zwykle ogłoszenie, kto został wybrany przez kapitułę na "Rybaka Roku". Tym razem wybór padł na Kazimierza Skupińskiego, co niesamowicie ucieszyło i wzruszyło laureata, a wśród kolegów wywołało burzę oklasków i ogrom gratulacji. Kaziu, który jest również członkiem Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", działa w rybactwie od ukończenia Technikum Rybackiego w Sierakowie w roku 1966. W karpiarstwie pracował również jego ojciec Jan, a teraz także syn Kamil, z którym Kaziu prowadzi gospodarstwo rybackie "ZAMRYB" w Modliborzycach.

Po tych emocjach, Prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego - Andrzej Lirski podziękował Jerzemu Czyżakowi za kilkuletnią pracę w Departamencie Rybołówstwa MRiRW, ostatnio na stanowisku Naczelnika Wydziału Rybactwa.

Gdy wydawało się, że oficjalna część kolacji dobiegła końca, na scenę wszedł Profesor dr hab. Janusz Guziur wespół z Marianem Tomalą i Zbigniewem Szczepańskim, aby wygłosić mowę na cześć dr Andrzeja Lirskiego. Wtedy wielu spośród około 200 gości zebranych na sali otworzyło szeroko oczy ze zdumienia na wieść, że dr Andrzej Lirski kończy właśnie swoją prawie 50-letnią przygodę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Żabieńcu. Była pamiątkowa rzeźba karpia, były rzęsiste oklaski i wzruszenie. Dziękujemy za wszystko Andrzeju!