Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Moderator: ekspert_PK

Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez Rożek Wojciech PPPU-H LEŚNIK » Śro Lut 02, 2022 11:11 am

Witam Kolegów i Koleżanki
Pomimo rozmów z kilkoma mądrzejszymi ode mnie Rybakami, mam pytanie do szerszego grona; jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży MATERIAŁU ZARYBIENIOWEGO po 1 lutego 2022? Jak sprzedać materiał ryb na łowiska? Przeczytałem przepisy, przeczytałem kody itd. Lecz dalej nie mogę uzyskać konkretnych interpretacji.... Pozdrawiam
Wojciech Rożek
Rożek Wojciech PPPU-H LEŚNIK
 

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez upilka » Śro Lut 02, 2022 10:47 pm

Jeśli jesteś rolnikiem ryczałtowym to nic się nie zmieniło , jeśli jesteś rolnikiem czynnym podatnikiem VAT - odprowadzasz i odliczasz VAT to wtedy od 1 lutego sprzedajesz ryby z zerową stawką VAT
upilka
 

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez Rożek Wojciech PPPU-H LEŚNIK » Śro Lut 02, 2022 11:13 pm

Moją wątpliwość budzi użycie w przepisach sformułowania:
Tarcza antyinflacyjna 2.0. Towary spożywcze objęte stawką 0% VAT od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.
(sklasyfikowane w Nomenklaturze Scalonej wg. wskazanych kodów CN)
a zwłaszcza określenia "towary spożywcze"....
Zakładam że zaliczamy tu ryby towarowe które "wylądują na talerzu konsumenta" - bo materiału zarybieniowego (z nazwy) nie sprzedajemy do np.: restauracji.
Zastanawia mnie jednak jak podejść do tematu sprzedaży ryby towarowej żywej - na łowisko (popularnie zwane "wpuść i złów") gdzie klient łowi i zabiera efekt połowu do konsumpcji....
Osobiście (po prześledzeniu kodów CN) raczej uważam że będąc hodowcą, producentem i prowadzącym działalność podlegając US i ZUS - materiał zarybieniowy należy liczyć z 5 % stawką vat.... a ryby towarowe z 0%
Pozdrawiam
Wojciech Rożek
Rożek Wojciech PPPU-H LEŚNIK
 

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez Gospodarstwo Rybackie Szramek » Pon Lut 07, 2022 2:07 pm

Witam,
zwróciłem się z oficjalnym pismem do US wnoszącym o interpretację zmian prawnych ze stycznia 2022 do ustawy o podatku od towarów i usług z 2004r., w kontekście zastosowania stawki podatku VAt 5% lub obniżonej stawki 0%. Interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna, ponieważ:
1. zapis mówi o "towarach spożywczych" - nasza ryba jednocześnie jest towarem spożywczym /konsumpcja/, jak i nim nie jest /wszelkie zarybienia/
2. zgodnie z klasyfikacją PKWiU oraz kodem CN 03.. żywe oraz przetworzone ryby słodkowodne są objęte stawką 5% i w całości podlegają, w świetle zmian przepisów, obniżonej stawce 0%.
Jeden zapis nie wyklucza drugiego, natomiast występując wspólnie (jak ma to miejsce w nowej formie przepisów) dają duże pole do interpretacji o zmiennych wynikach. Jak zawsze nasze ustawodawstwo nie przewiduje wszystkich możliwości, które w życiu występują.

Mam nadzieję, że szybko otrzymam jednoznaczne stanowisko US. Po jego otrzymaniu podzielę się z Koleżankami i Kolegami, żebyśmy mieli jasność. Wówczas każdy z nas będzie znał podstawę prawną właściwą do zastosowania. Sami możemy tylko gdybać, co niepotrzebnie naraża nas na późniejsze niemiłe konsekwencje.

Z rybackimi pozdrowieniami!
Gospodarstwo Rybackie Szramek
Wojciech Szramek
506 144 833
Gospodarstwo Rybackie Szramek
 

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez GR_Zebrzydowice » Pon Lut 07, 2022 7:14 pm

Nie ma tak dobrze, uzyskana interpretacja będzie dotyczyła podmiotu który o nią wystąpił.
Stanowisko KAS jest takie iż każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Byłoby to zbyt proste, niedopuszczalnie banalne wręcz by hodowca z pomorskiego podpierał się opinią którą uzyskał hodowca takich samych organizmów ze śląskiego. Precedensy to gdzieś daleko, u nas porządek na bieżąco stanowiony i pilnowany jest.
GR_Zebrzydowice
 
Posty: 78
Rejestracja: Pon Paź 21, 2019 6:34 am

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez Gospodarstwo Rybackie Szramek » Śro Lut 09, 2022 3:17 pm

Witam,
nie mogę zgodzić się z moim Przedmówcą.
W analizowanym przypadku wnioskujemy o wykładnie do zapisu prawnego, a nie stosowania zapisu w kontekście jednego podmiotu gospodarczego czy też jednego konkretnego zdarzenia gospodarczego. Wykładnia prawa, zgodnie ze swoją definicją, określa znaczenie zapisu legislacyjnego i kończy możliwości jego interpretacji. Dlatego też, w ramach ustroju demokratycznego, osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy ma możliwość wniesienia o wyjaśnienie znaczenia konkretnego przepisu lub zapisu prawnego nie tylko w aspekcie zastosowania na własnym podwórku, ale również w aspekcie zastosowania go w ogóle. Wyjaśnienie to, formalnie uzyskane od Administracji (w tym wypadku KAS) jest dokumentem wiążącym i obligującym do zastosowania nie tylko przez podmiot wnoszący o interpretację lecz przez cały system. Jest ono najzwyczajnie mówiąc wyjaśnieniem nieścisłości przepisów.
Dlatego stawiając pytanie "Co oznacza zapis (...) pytamy, w jaki sposób wszystkie podmioty z branży mają postępować". I nie ma tutaj mowy o precedensie (który Przedmówca przytacza w kontekście prawa stanowego USA), lecz o zwykłej wykładni dotyczącej zapisu Art.1 ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług z roku 2004. Prawo oparte na precedensie budowane jest w zupełnie odmienny od polskich warunków sposób, inaczej jest interpretowane i inne możliwości daje władzy sądowniczej. W naszym przypadku mówimy o legislacji krajowej, która w swoim założeniu powinna dawać wynik zero-jedynkowy. A że takiego wyniku my, jako rybacy, w kontekście przedmiotowych zmian, nie posiadamy, dlatego też czekamy na informację z KAS.

Mając odpowiedź, podzielę się wiedzą.
Z pozdrowieniami
Wojciech Szramek
Gospodarstwo Rybackie Szramek
 

Re: Stawka VAT na nasze RYBY - jakie stawki po 1 lutego?

Postprzez Gospodarstwo Rybackie Szramek » Pią Mar 04, 2022 5:54 pm

Szanowni Państwo!
Ważna informacja.
Otrzymałem dziś wiążącą informację stawkową WIS wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie zastosowania obniżonej stawki VAT na ryby żywe w okresie 1.02.2022-31.07.2022.
Konkluzja: Wszystkie ryby żywe i przetworzone, również materiał zarybieniowy, narybki, kroczki, wylęgi, lipcówki, handlówki do zarybień itd. podlegają obniżonej do 0% stawce VAT w w/w okresie czasu.
Decyzja wiążąca.
Sygnatura akt 0111-KDSB2-1.440.23.2022.1.MSU

Pozdrawiam
Wojciech Szramek
Gospodarstwo Rybackie Szramek
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości