Odra

Moderator: ekspert_PK

Odra

Postprzez ten ze wschodu, ale nie z pis-u » Pią Sie 12, 2022 1:57 pm

Co tam z tą Odrą się dzieje, tak naprawdę?
Ktoś jest coś więcej poinformowany?
ten ze wschodu, ale nie z pis-u
 

Re: Odra

Postprzez 11 » Pią Sie 12, 2022 9:44 pm

Jak na razie wszystkie służby i wszyscy się kompromitują.
11
 

Re: Odra

Postprzez 22 » Sob Sie 13, 2022 7:52 am

Może Niemcy coś ustalą, bo na naszych bym nie liczył.
22
 

Re: Odra

Postprzez Kornel K » Sob Sie 13, 2022 11:24 am

Być może przydusiło rybę tak jak to się dzieje na stawach w hodowlach. Na odrze przyduchy już bywały w poprzednich latach tylko na mniejszą skalę.

Popadały deszcze , pospływały resztki z tego co rolnicy zdążyli ponawozić na polach , przygrzało , wody jak na lekarstwo, zakwity ...

Może się okaże , że kolejna afera aby pismaki miały o czym trąbić , a reszta dyletantów snuje co chwile to inną teorię.

Może wystarczy popytać u rybaków śródlądowych co dzieje się na stawach w takich okresach jak teraz.

Na koniec powiedzą ,że ruscy cukier do wody wrzucili.
Kornel K
 
Posty: 87
Rejestracja: Pon Lip 17, 2017 4:36 pm

Re: Odra

Postprzez Gość » Sob Sie 13, 2022 11:41 am

PZW kontra Wody Polskie 1 - 0
Gość
 

Re: Odra

Postprzez Gość » Sob Sie 13, 2022 4:19 pm

Zdarzyło się u nich, to z czym wielu stawiarzy walczy co roku. Pier..... amoniak, załatwił skrzela, poszedł w powietrze i częściowo w sól, a teraz profesorowie i laboratoria po obu stronach Odry od tygodnia szukają co zabiło ryby.
Gość
 

Re: Odra

Postprzez nocny marek » Pon Sie 15, 2022 12:58 am

Dobra analiza: https://youtu.be/EWzfmvHyuLc
Sinice ze zbiornika wód dołowych.
nocny marek
 

Re: Odra

Postprzez Gość » Pon Sie 15, 2022 9:32 am

nocny marek napisał(a):Dobra analiza: https://youtu.be/EWzfmvHyuLc
Sinice ze zbiornika wód dołowych.


Wątpię, że bezpośrednią przyczyną śnięć były toksyny sinic. Szedłbym raczej w kierunku wysokiego pH. Ryby nie usuną amoniaku z krwi do wody przy pH powyżej 10.5., a wiemy, że pH było bardzo wysokie. Nie wiem czy na czynność usuwania amoniaku z krwi ma zasolenie.
Gość
 

Re: Odra

Postprzez Gość » Pon Sie 15, 2022 6:42 pm

Gość napisał(a):PZW kontra Wody Polskie 1 - 0

A co na to PZW?
Gość
 

Re: Odra

Postprzez Mariusz » Pon Sie 15, 2022 8:00 pm

A co na to rybacy? Część środowiska chyba lubi się z Departamentem.
Mariusz
 
Posty: 389
Rejestracja: Wto Sty 22, 2008 8:25 am

Re: Odra

Postprzez Gość » Pon Sie 15, 2022 9:10 pm

A druga część środowiska nie lubiąc departamentu, czuję się uzależniona i stosuje milczącą akceptację wszystkich posunięć
Gość
 

Re: Odra

Postprzez STAWIARSTWO » Wto Sie 16, 2022 10:38 am

Gość napisał(a):
nocny marek napisał(a):Dobra analiza: https://youtu.be/EWzfmvHyuLc
Sinice ze zbiornika wód dołowych.


Wątpię, że bezpośrednią przyczyną śnięć były toksyny sinic. Szedłbym raczej w kierunku wysokiego pH. Ryby nie usuną amoniaku z krwi do wody przy pH powyżej 10.5., a wiemy, że pH było bardzo wysokie. Nie wiem czy na czynność usuwania amoniaku z krwi ma zasolenie.
Przy wymianie związków azotu uczestniczą skrzela i pierwsze zmiany występują właśnie na nich np. martwicze zapalenie skrzeli. Przy wysokim pH amoniak staje bardzo trujący. Ta samo przy niskim pH. Pozdrawiam Sławek.
STAWIARSTWO
 

Re: Odra

Postprzez Gość » Wto Sie 16, 2022 11:15 am

STAWIARSTWO napisał(a):
Gość napisał(a):
nocny marek napisał(a):Dobra analiza: https://youtu.be/EWzfmvHyuLc
Sinice ze zbiornika wód dołowych.


Wątpię, że bezpośrednią przyczyną śnięć były toksyny sinic. Szedłbym raczej w kierunku wysokiego pH. Ryby nie usuną amoniaku z krwi do wody przy pH powyżej 10.5., a wiemy, że pH było bardzo wysokie. Nie wiem czy na czynność usuwania amoniaku z krwi ma zasolenie.
Przy wymianie związków azotu uczestniczą skrzela i pierwsze zmiany występują właśnie na nich np. martwicze zapalenie skrzeli. Przy wysokim pH amoniak staje bardzo trujący. Ta samo przy niskim pH. Pozdrawiam Sławek.


Czyli potwierdzasz moje przypuszczenie? Mam tylko drobne uwagi. Nie w wymianie związków azotu, a w wydalaniu związku azotu (amoniaku) Zmiany martwicze (branchionekroza) powstaną jak ryba przeżyje i nie nastąpi jej gwałtowne śnięcie ze względu na letalny poziom amoniaku we krwi.
Gość
 

Re: Odra

Postprzez STAWIARSTWO » Wto Sie 16, 2022 12:11 pm

Przepraszam nie zauważyłem .Masz rację , powinno być wydalanie . A przy okazji samo pH 10 i powyżej powoduje już takie zmiany na skrzelach że ryby sną. Skrzela są
z żarte po kilkudziesięciu sekundach od wpuszczeniu ryby do takiej wody.
STAWIARSTWO
 

Re: Odra

Postprzez Gość » Wto Sie 16, 2022 1:41 pm

STAWIARSTWO napisał(a):Przepraszam nie zauważyłem .Masz rację , powinno być wydalanie . A przy okazji samo pH 10 i powyżej powoduje już takie zmiany na skrzelach że ryby sną. Skrzela są
z żarte po kilkudziesięciu sekundach od wpuszczeniu ryby do takiej wody.


Muszę to sprawdzić co piszesz, ale wydaje mi się, że krótkotrwałe przebywanie ryb w wodzie o pH 10.0-10.5, które spowodowane jest fotosyntezą roślin zielonych w stawie z jej dobowymi wahaniami, nie spowoduje gwałtownych śnięć ( różna wrażliwość gatunków), chyba że powiązane jest z dużą koncentracją amoniaku w środowisku wodnym. Czy zasada niszczy nabłonek skrzeli, czy wysoka koncentracja amoniaku we krwi ryby, tego nie wiem. Co innego, kiedy wysoka zasadowość związana jest z jakaś substancją chemiczną, która ją spowodowała.
Gość
 

Następna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości