PSWPR na lata 2023–2027

Moderator: ekspert_PK

PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Ryba 123 » Wto Sty 10, 2023 1:43 am

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytycz ... piniowania

Uważam ,że na etapie konsultacji i uwag należy zaproponować w końcu jakiś sposób oceny wartości ekonomicznej gospodarstwa rybackiego (SO) . Ministerstwo tym razem nie wykluczyło młodych hodowców ryb z PSWPR a i tak nie przyznają im premii bo nie policzą SO, podobnie było z suszowymi w tym roku.
Ryba 123
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez klen1987 » Śro Sty 11, 2023 7:53 pm

Tylko nam brakuje tego, żeby jeszcze nam liczyć SO. No po prostu mamy za mało papierów... Wody Polskie, RRW, pozwolenia wodno-prawne, kurs dobrostanu, kurs transportu ryb żywych, sprawozdania z wodno-środowiskowych, GUS... Musimy iść prostymi drogami, nie wymyślać dodatkowe komplikacje... z tego co pamiętam to w projekscie "młodego rybaka" było wykształcenie kierunkowe... może to wystarczy. Masz wykształcenie, obiekt do przejęcia i jedziesz...a nie jakieś SO liczyć...
klen1987
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez olo1 » Czw Sty 12, 2023 8:05 am

klen1987 napisał(a):Tylko nam brakuje tego, żeby jeszcze nam liczyć SO. No po prostu mamy za mało papierów... Wody Polskie, RRW, pozwolenia wodno-prawne, kurs dobrostanu, kurs transportu ryb żywych, sprawozdania z wodno-środowiskowych, GUS... Musimy iść prostymi drogami, nie wymyślać dodatkowe komplikacje... z tego co pamiętam to w projekscie "młodego rybaka" było wykształcenie kierunkowe... może to wystarczy. Masz wykształcenie, obiekt do przejęcia i jedziesz...a nie jakieś SO liczyć...

brawo ok. rozsądny człowieku.na h.. nam to, zająć sie hodowlą.
olo1
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Olgierd » Czw Sty 12, 2023 11:30 am

Można dostać ładne pinadze to wszystko zależy jaki masz biznes plan. I jakie duże gospodarstwo jak ktoś chcę się coś dowiedzieć to służę pomocą.
Olgierd
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Ryba123 » Czw Sty 12, 2023 4:13 pm

klen1987 napisał(a):Tylko nam brakuje tego, żeby jeszcze nam liczyć SO. No po prostu mamy za mało papierów... Wody Polskie, RRW, pozwolenia wodno-prawne, kurs dobrostanu, kurs transportu ryb żywych, sprawozdania z wodno-środowiskowych, GUS... Musimy iść prostymi drogami, nie wymyślać dodatkowe komplikacje... z tego co pamiętam to w projekscie "młodego rybaka" było wykształcenie kierunkowe... może to wystarczy. Masz wykształcenie, obiekt do przejęcia i jedziesz...a nie jakieś SO liczyć...

Jak ci się chce takie pierdoły opowiadać. Chyba że się mylę to daj nam link lub ewentualne źródło do tego młodego rybaka bo z tego co wiem to jest tylko młody rolnik który wymaga niestety współczynnika so bo resztę wymagań może spełnić.
Olgierd napisał(a):Można dostać ładne pinadze to wszystko zależy jaki masz biznes plan. I jakie duże gospodarstwo jak ktoś chcę się coś dowiedzieć to służę pomocą.
ja bym się chciał dowiedzieć jak otrzymać dofinansowanie bez współczynnika so na chów i hodowle ryb mając nawet bardzo dobry Biznesplan
Ryba123
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez klen1987 » Śro Sty 18, 2023 11:34 am

https://www.gov.pl/web/arimr/priorytet- ... na-wiedzy1
i do tego artykuł 52 rozporządzenia 508/2014. Masz link i nie świruj. To, że tego naboru nie było to też jest zasługa kilku osób z środowiska. A wymyślanie tutaj dodatkowo SO to tylko dokładanie sobie na garb dodatkowych problemów. Jeżeli będzie nabór na takie działanie to Rybacy z chęcią będą z niego korzystali. Czasem warto czegoś poszukać na właną rękę, a nie wymyślać. Miłej lektury.
klen1987
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Dawid 2023 » Nie Sty 22, 2023 10:31 am

Witam
Mam 22 lata i wychowałem sie na stawach. Sąsiad rybak w wieku 80 lat ostatnio zaproponował nam zakup jego gospodarstwa. Ojciec nie chce inwestować bo ma już dość "tej dobroci z ryb" ale gospodarstwa mi nie przekaże bo z czegoś musi żyć. Z drugiej strony powiedział, że na tyle co da radę to pomógłby mi w dzierżawie lub przejęciu jakiegoś gospodarstwa.

Pytanie:

Czy w ramach tej planowanej pomocy mógłbym uzyskać jakieś finansowanie na zakup gospodarstwa od sąsiada?
Ewentualnie kiedy te przepisy wejdą w życie i taka pomoc mogłaby być ?
Dawid 2023
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Ryba123 » Nie Sty 22, 2023 12:19 pm

Musisz pilnować dwóch spraw
Pierwsza to młody rolnik ( jeżeli rozwiążą problem z SO który jest w temacie to teoretycznie możesz się ubiegać ale trochę ziemi musisz miec na własność)
Druga to młody rybak ale to nowość i nie doszukałem się żadnych informacji
Ryba123
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez klen 1987 » Nie Sty 22, 2023 2:00 pm

Na ten program, który jest w linku nie ma już co liczyć. On się już zakończył a naboru nie było. Młody rolnik nie przysługuje na chów i hodowlę ryb. Także ewentualnie liczyć na nowe programy.
klen 1987
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Ryba123 » Nie Sty 22, 2023 2:44 pm

klen 1987 napisał(a):Na ten program, który jest w linku nie ma już co liczyć. On się już zakończył a naboru nie było. Młody rolnik nie przysługuje na chów i hodowlę ryb. Także ewentualnie liczyć na nowe programy.


Dla czego uważasz ze się zakończył skoro jeszcze osi 2 nie uruchomiono naboru, dopiero os 1 jest uruchomiona?

Mlody rolnik przysługuje według nowego naboru z wyłączeniem chowu i hodowli ryb akwariowych/ ozdobnych
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytycz ... piniowania
Ryba123
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Ryba123 » Nie Sty 22, 2023 3:03 pm

Pomyłka ,oczywiście stare nabory czy młodego rybaka czy rolnika są zamknięte. W tym roku powinny ruszyć nowe.

Czy ktoś wie dlaczego młody rybak w starym naborze nie został uruchomiony lub jakie były wytyczne?
Ryba123
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Olgierd » Czw Lut 02, 2023 9:26 pm

Ryba123 napisał(a):
klen1987 napisał(a):Tylko nam brakuje tego, żeby jeszcze nam liczyć SO. No po prostu mamy za mało papierów... Wody Polskie, RRW, pozwolenia wodno-prawne, kurs dobrostanu, kurs transportu ryb żywych, sprawozdania z wodno-środowiskowych, GUS... Musimy iść prostymi drogami, nie wymyślać dodatkowe komplikacje... z tego co pamiętam to w projekscie "młodego rybaka" było wykształcenie kierunkowe... może to wystarczy. Masz wykształcenie, obiekt do przejęcia i jedziesz...a nie jakieś SO liczyć...

Jak ci się chce takie pierdoły opowiadać. Chyba że się mylę to daj nam link lub ewentualne źródło do tego młodego rybaka bo z tego co wiem to jest tylko młody rolnik który wymaga niestety współczynnika so bo resztę wymagań może spełnić.
Olgierd napisał(a):Można dostać ładne pinadze to wszystko zależy jaki masz biznes plan. I jakie duże gospodarstwo jak ktoś chcę się coś dowiedzieć to służę pomocą.
ja bym się chciał dowiedzieć jak otrzymać dofinansowanie bez współczynnika so na chów i hodowle ryb mając nawet bardzo dobry Biznesplan

Jakie województwo u ciebie? Bo to jest podstawa i co posiadasz czy same stawy? Czy też jeziora? , Czy koncesje rybacką i czy uprawiasz ziemię czy nie?
Olgierd
 

Re: PSWPR na lata 2023–2027

Postprzez Adam. mmmm. » Pią Lut 03, 2023 7:15 am

Ja jestem z woj. Lubelskiego , prowadzę na własnościowym obszarze wyłącznie hodowlę ryb i również mi się wydaje, że nie ma możliwości bez współczynnika ekonomicznego otrzymać dotacji przynajmniej do tej pory tak było chyba, że na stawach będziesz produkował dodatkowo raki/ślimaki lub przeznaczy przynajmniej część stawów na inna działalność.
Proszę mnie poprawić jeżeli się myle.
Adam. mmmm.
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 25 gości