Karmienie

Moderator: ekspert_PK

Karmienie

Postprzez Szatek » Czw Kwi 11, 2024 8:38 pm

Hejka, jestem początkujący w chowie ryb i mam dwa pytanka. Czy mieszanki paszy dla ryb, np. 60 pszenica, 10 pszenżyto, 20 łubin, 10 kukurydza (przykładowe dawki, nie znam się na tym) mają wpływ na lepszy wzrost karpia/amura, czy jak będę karmił 100% pszenicą, to osiągnę te same rezultaty? Drugie, to czy jest jakiś stały schemat dawkowania pokarmu ryb, że rocznie na 1000 sztuk kroczku karpia, dokarmia się 1t ziarna. Jestem młody, niedoświadczony, w sumie nic prawie o tym nie wiem, a chciałbym zacząć przygodę z hodowlą i przede wszystkim się dokształcić. Z góry dziękuję za pomoc.
Szatek
 
Posty: 4
Rejestracja: Czw Kwi 11, 2024 8:30 pm

Re: Karmienie

Postprzez STAWIARSTWO » Pią Kwi 12, 2024 8:26 am

Szatek napisał(a):Hejka, jestem początkujący w chowie ryb i mam dwa pytanka. Czy mieszanki paszy dla ryb, np. 60 pszenica, 10 pszenżyto, 20 łubin, 10 kukurydza (przykładowe dawki, nie znam się na tym) mają wpływ na lepszy wzrost karpia/amura, czy jak będę karmił 100% pszenicą, to osiągnę te same rezultaty? Drugie, to czy jest jakiś stały schemat dawkowania pokarmu ryb, że rocznie na 1000 sztuk kroczku karpia, dokarmia się 1t ziarna. Jestem młody, niedoświadczony, w sumie nic prawie o tym nie wiem, a chciałbym zacząć przygodę z hodowlą i przede wszystkim się dokształcić. Z góry dziękuję za pomoc.
W jakim zbiorniku te ryby pływają ?.
STAWIARSTWO
 

Re: Karmienie

Postprzez Szatek » Pią Kwi 12, 2024 3:56 pm

Stawy wielkości 0.4-1ha
Szatek
 
Posty: 4
Rejestracja: Czw Kwi 11, 2024 8:30 pm

Re: Karmienie

Postprzez Gość » Pią Kwi 12, 2024 11:14 pm

Liczysz na to, że doświadczeni rybacy, którzy latami, ucząc się na błędach odpowiedzą Ci w trzech zdaniach jak masz karmić ryby na swoim 0.5 ha bajorku ?
Chcesz karmić zbilansowaną mieszanką, to kup granulat, którego skład opracowali technolodzy żywienia ryb, a rybacy zweryfikowali jego przydatność w swoich obiektach.
Gość
 

Re: Karmienie

Postprzez Szatek » Pią Kwi 12, 2024 11:22 pm

Gość napisał(a):Liczysz na to, że doświadczeni rybacy, którzy latami, ucząc się na błędach odpowiedzą Ci w trzech zdaniach jak masz karmić ryby na swoim 0.5 ha bajorku ?
Chcesz karmić zbilansowaną mieszanką, to kup granulat, którego skład opracowali technolodzy żywienia ryb, a rybacy zweryfikowali jego przydatność w swoich obiektach.

Liczę na to, że doświadczeni rybacy podzielą się wiedzą zdobytą na błędach. A uszczypliwe bajorka proszę zostawić dla siebie 😁. Granulat swoje kosztuje, a jak wydra lub ptactwo ma wybrać co lepsze, to ja podziękuje, nie chce pompować pieniędzy w zwierzęta, które robią tylko i wyłącznie szkody
Szatek
 
Posty: 4
Rejestracja: Czw Kwi 11, 2024 8:30 pm

Re: Karmienie

Postprzez STAWIARSTWO » Wto Kwi 16, 2024 12:11 pm

Szatek napisał(a):Stawy wielkości 0.4-1ha
Rozumiem że stawy ziemne.
STAWIARSTWO
 

Re: Karmienie

Postprzez Szatek » Śro Kwi 17, 2024 8:23 pm

STAWIARSTWO napisał(a):
Szatek napisał(a):Stawy wielkości 0.4-1ha
Rozumiem że stawy ziemne.

Tak
Szatek
 
Posty: 4
Rejestracja: Czw Kwi 11, 2024 8:30 pm

Re: Karmienie

Postprzez STAWIARSTWO » Czw Kwi 18, 2024 2:42 pm

Szatek napisał(a):
STAWIARSTWO napisał(a):
Szatek napisał(a):Stawy wielkości 0.4-1ha
Rozumiem że stawy ziemne.

Tak
A jaka wydajność naturalna stawu. By obliczyć karmienie musisz ją znać.
STAWIARSTWO
 

Re: Karmienie

Postprzez Teoretyk » Czw Kwi 18, 2024 9:05 pm

Szatek napisał(a):Hejka, jestem początkujący w chowie ryb i mam dwa pytanka. Czy mieszanki paszy dla ryb, np. 60 pszenica, 10 pszenżyto, 20 łubin, 10 kukurydza (przykładowe dawki, nie znam się na tym) mają wpływ na lepszy wzrost karpia/amura, czy jak będę karmił 100% pszenicą, to osiągnę te same rezultaty? Drugie, to czy jest jakiś stały schemat dawkowania pokarmu ryb, że rocznie na 1000 sztuk kroczku karpia, dokarmia się 1t ziarna. Jestem młody, niedoświadczony, w sumie nic prawie o tym nie wiem, a chciałbym zacząć przygodę z hodowlą i przede wszystkim się dokształcić. Z góry dziękuję za pomoc.


Przykładowe obliczenie:
- obsada 1000 sztuk kroczków o masie 250 g/szt
- odłów - 900 sztuk handlówki o masie 1750 g/szt
- przyrost jednego karpia wyniesie 1500 g/szt
- takich karpi będzie 900 sztuk
- ich sumaryczny przyrost wyniesie 900 sztuk x 1500g/szt = 1350 kg
- na uzyskanie 1kg przyrostu na pasy zbożowej przyjmuje się współczynnik pokarmowy = 5
- potrzebna ilość zboża - 1350 kg preliminowanego przyrostu x 5 kg zboża/kg przyrostu = 6750 kg
- należy rozdzielić wyliczoną ilość paszy zbożowej na miesiące: maj - 8%, czerwiec - 14%, lipiec - 22%, sierpień - 36%, wrzesień - 20%
- czyli przykładowo w maju skarmimy 8 % z 6750kg, co daje 540 kg na cały miesiąc
- zakładamy, że karmimy ryby do drugi dzień, czyli 15 razy w miesiącu maju - 540kg : 15 dni karmienia = 36 kg zboża na jedno karmienie. I tak należy przeliczyć pozostałe miesiące
- ważne jest, czy ryby dostawać będą jeść codziennie, czy co drugi dzień. To już ustalamy indywidualnie, według swoich możliwości i potrzeb
Ważne:
- wyliczone dawki dzienne są orientacyjne, należy korygować je na bieżąco w zależności od intensywności żerowania ryb, termiki wody, zawartości tlenu i wielu innych
- generalnie - jeżeli ryby jedzą, to trzeba im dawać, bo przyjdzie załamanie pogody i jeść przestaną. Natomiast dzienna dawka paszy zbożowej nie powinna przekraczać 3-4% aktualnej biomasy, czyli 6-8% biomasy ryb w stawie przy dokarmianiu co drugi dzień. Wyższe "śrubowanie" dawki jest wysoce ryzykowne lub wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia ryb
- niezmiernie ważna jest wydajność naturalna stawów i ona spowoduje zmniejszenie współczynnika pokarmowego (nawet o połowę), ale na początek trzeba od czegoś wyjść i obserwować (i notować), jakie uzyskuje się wyniki
- przy założeniu dokarmiania co drugi dzień - jeżeli nakarmiłem ryby rano o 9.00 a o 14.00 po południu tego samego dnia nie ma już paszy, to znaczy, że potrzeby ryb są znacząco wyższe niż zadana dawka. Można ją zwiększyć o ok. 25-30%.
- ważne, aby daną dawkę podać 2-3 razy, aby mieć pewność, że rzeczywiście potrzeby ryb są znacząco większe niż my je dokarmiamy
- jeżeli przy dokarmianiu co drugi dzień ryby nakarmiłem rano, ale pasza nie została natychmiast wyjedzona lecz dopiero drugiego dnia po południu, to znaczy, że jesteśmy gdzieś w okolicach optimum żywieniowego
- informacją mówiącą o poprawności dokarmiania są połowy kontrolne i pomiary przyrostów ryb. Przyrosty powinny "podążać" za skarmianą paszą i być odbiciem procentowego rozkładu paszy na miesiące
- innymi słowy, jeżeli w w maju ryby mają zjeść 8% całkowitej dawki paszy, to powinny również osiągnąć 8% planowane przyrostu, czyli 1500 g/szt całkowitego przyrostu x 8% = 120g
- przyjęta początkowa masa jednostkowa wynosiła 250 g/szt + przyrost za miesiąc maj (120 g/szt) = 370 g/szt - tyle powinny ważyć ryby na koniec maja
- na stronie https://www.infish.com.pl/wydawnictwo/W ... warte.html proszę odnaleźć podręcznik "Ryszard Wojda, 2023 - Chów i hodowla karpia. wydanie V, wznowione, poprawione i uzupełnione" - tam jest moc wiedzy praktycznej, w tym także schemat wyliczania dawek pokarmowych.
Komentarze do niniejszego wpisu zostały wyłączone.
Teoretyk
 

Re: Karmienie

Postprzez STAWIARSTWO » Pią Kwi 19, 2024 7:40 am

Cześć. A gdzie dzienna dawka zależna od wagi obsady w stawie i procentowy przyrost dzienny obsady. Ważne przy intensywnym tuczu.
STAWIARSTWO
 

Re: Karmienie

Postprzez Pytanie » Pią Kwi 19, 2024 5:30 pm

STAWIARSTWO napisał(a):Cześć. A gdzie dzienna dawka zależna od wagi obsady w stawie i procentowy przyrost dzienny obsady. Ważne przy intensywnym tuczu.

Jak prowadzić intensywny tucz karpi przy użyciu zboża?
Pytanie
 

Re: Karmienie

Postprzez STAWIARSTWO » Pon Kwi 22, 2024 9:59 am

Pytanie napisał(a):
STAWIARSTWO napisał(a):Cześć. A gdzie dzienna dawka zależna od wagi obsady w stawie i procentowy przyrost dzienny obsady. Ważne przy intensywnym tuczu.

Jak prowadzić intensywny tucz karpi przy użyciu zboża?
Dobre pytanie, złapałeś mnie. To nie jest tucz. To jest tylko podniesienie wydajności stawu przy pomocy karmienia. Pozdrawiam.
STAWIARSTWO
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 95 gości

cron