Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Moderator: ekspert_PK

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Sob Lis 20, 2010 11:41 pm

Kolego MANNIEK sum afrykański to nie świnia i nie można zakładać że nakarmisz go odpadkami z obiadu i będzie ok. Jak każda ryba ma własne wymagania pokarmowe , które należy optymalnie zaspokoić w celu uzyskania jak najlepszych przyrostów . Ale tym zajmują się producenci pasz . W prawdzie w kraju poza jedną firmą nikt nie zajął się tematem stworzenia paszy dostosowanej do wymagań pokarmowych suma, ale nareszcie coś ruszyło. Cały problem z clariasem polega na tym iż w latach 90-tych znalazło się kilku którzy chcieli przekombinować i szybko zarobić. I nie dość że nie zarobili to jeszcze zepsuli opinie sumowi na wiele lat. Obecnie my producenci od wielu lat ciężko i z uporem pracujemy na dobre imię suma , ponieważ jest to ryba o naprawdę unikatowych walorach smakowych i nie tylko. Dlatego nie podobają mi się posty traktujące suma afrykańskiego jak świnię którą wsadza się do kojca i karmi odpadkami. Oczywiście nie jest istotne czy basen jest kwadratowy , czy okrągły , najważniejsze by stworzyć mu warunki optymalne do prowadzenia chowu, czyli wyposażyć obiekt w niezbędne urządzenia do produkcji. Jednak podstawą produkcji wbrew pozorom jest to czy istnieje możliwość odprowadzania wody poprodukcyjnej na zewnątrz ponieważ brak lub ograniczenie takiej możliwości dyskwalifikuje chów suma.
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez manniek » Pon Lis 22, 2010 4:41 pm

chyba mnie nie zrozumiałeś nie mówie o karmieniu go resztkami ze stołu chce tylko sie dowiedzieć w prost jaka pasza jest najlepsza dla nich chwilowo karmie je zwykłym pokarmem białkowym dla ryb akwariowych ale tym to raczej nie wyrobie kg by mnie wyszedł ze 20 zł dlatego pytam jaką pasze najlepiej stosować?
manniek
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Pon Lis 22, 2010 6:17 pm

Witam . Jeśli chodzi o paszę to faktycznie przepłacasz. Dobra pasza dla suma kosztuje ok 7-9 zł za kg ponieważ przy tej wielkości potrzebujesz jeszcze tzw. starterów. Gdy twoje ryby osiągną ok 10 gr szt możesz przejść na pasze narybkową 1.5 - 2mm które kosztują ok 4-5 zł za kg. Jednak dla paru szt. nie warto kupować całego worka. Jak będziesz chciał to napisz a prześlę ci po trochu z każdego rodzaju . Pozdrawiam.
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez mar_ch » Sob Lis 27, 2010 10:08 pm

Witam.
Na remont akwarium z pyszczkami musiałem skleić akwarium 650 l. Niedługo pielęgnice wracają na swoje miejsce i zostanie mi wolne to 650 l akwarium, dodatkowo mam 350 l. Chciałbym sie pobawić w hodowle suma afrykanskiego tylko na własne i pewnie znajomych potrzeby. Ile rozsądnie sztuk wpuścić? oba akwaria połączę w jeden obieg przy czym 350 l bylo by na osobniki mlodsze/mniejsze. Dodatkowo chciałbym na czerwiec - sierpień najwieksze sztuki wyłowić z akwarium i wpuścić do oczka ok 45 m2 (nie ma tam innych ryb) po czym je systematycznie wyłowić nim woda zbytnio sie wychłodzi. Czy ktoś wysyła narybek kurierem lub przesyłka konduktorską? ewentualnie może ktoś wie gdzie w okolicach lublina mozna kupić narybek? Czy w moim przypadku nie było by rozsądniej kupować kroczka? Karmę bedę i tak kupował bo mam parę jesiotrów linów i jazi w innym stawie. Akwarium bedzie stało na stryszku (temp nie mniejsza niz 17 st) i dogrzewane w II taryfie. Koszt więc niewielki i bardziej chodzi o zabawe i wykorzystanie zbiornika niż jakąś oszczędność czy zysk. Dodatkowo wiem czym karmie ryby i zawsze to swoje i wtedy kiedy się chce (mam też wędzarkę)
pzdr marcin
mar_ch
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez garieppinus » Pon Lis 29, 2010 9:08 am

mam do lublina ok 170 km, mam różne sortymenty suma, tak na marginesie posiadam na sprzedaż kilka ton ryby towarowej ok 1,5 kg/szt 608 462 550
garieppinus
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez romano6 » Pon Gru 06, 2010 11:42 am

witam wszystkich,mam wielką prośbę potrzebne mi są adresy i nr telefonów firm zajmujących się sprzedażą paszy dla suma afrykańskiego i pstrąga,proszę o pomoc i pozdrawiam.(teren wielkopolski lub lubuskie)
romano6
 
Posty: 1
Rejestracja: Pon Gru 06, 2010 11:32 am

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez tkrol » Wto Gru 14, 2010 9:18 pm

Cześć
jeśli interesuje cię wiedza na temat hodowli suma afrykańskiego to skontaktuj się z Markiem którego telefon znajdziesz na naszej stronie internetowej www.pielgrzymowice.pl
Zajmuje się hodowlą suma od paru ładnych lat, właśnie kończy inwestycję w nowy obiekt do hodowli. To pokazuje że da się w naszym kraju produkować suma, aczkolwiek nie jest to banalne.

pozdrawiam
tkrol
 
Posty: 30
Rejestracja: Wto Gru 14, 2010 9:00 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez oleszno » Śro Gru 15, 2010 9:17 am

Witam!
Może znacie jakiegoś hodowcę - hodowców w zachodniopomorskim?
oleszno
 
Posty: 7
Rejestracja: Śro Gru 08, 2010 3:22 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez Gość » Czw Sty 13, 2011 6:21 pm

Czy na prawdę wszyscy hodowcy suma afrykańskiego w zachodniopomorskim wymarli?
Może chociaż ktoś handluje tą rybą?
Gość
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez Gość » Czw Sty 13, 2011 11:18 pm

Witam . Prowadzę hodowlę po sąsiedzku w pomorskim. W czym mogę pomóc?
Gość
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Czw Sty 13, 2011 11:22 pm

Prowadzę hodowlę w pełnym cyklu produkcyjnym , więc jeśli potrzebujesz narybku , kroczka czy handlówki dzwoń 660129286.
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez oleszno » Pon Sty 24, 2011 9:36 am

Gość napisał(a) :
> Witam . Prowadzę hodowlę po sąsiedzku w pomorskim. W czym mogę pomóc?

Proszę o jakieś namiary na priv
oleszno
 
Posty: 7
Rejestracja: Śro Gru 08, 2010 3:22 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Pon Sty 24, 2011 11:02 pm

Witam kolego Oleszno . mój nr 660129286 . pozdrawiam
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez Włodek » Śro Sty 26, 2011 10:14 am

Z doświadczenia wiem (basen 1000l 300 szt./10 dkg), że hodowla suma afrykańskiego w piwnicy domu, jest wygodna, niestety fetor jaki to przedsiewzięcie wydziela po pewnym czasie staje się nie do wytrzymania. Po pewnym czasie, dogadalem się, z kurnikarzem na przechowanie ryb w kurniku, jednak nie był to dobry pomysł, ponieważ w kurniku temp spadła poniżej 20 stopni C, więc ryby padły. Osobiście nie polecam prowadzenia takiego tuczu w domu.
Włodek
 
Posty: 9
Rejestracja: Pon Kwi 06, 2009 12:38 pm
Miejscowość: Sierakowice

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez leszcz » Śro Sty 26, 2011 4:55 pm

Czy dobrym pomysłem byłby tucz suma afrykańskiego od kroczka do handlówki w tunelu foliowym? I sprzedaż handlówki w listopadzie i grudniu? A może i w zimie dałoby się go przetrzymać w tunelu?
leszcz
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 80 gości