Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Moderator: ekspert_PK

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez alejaja » Czw Sty 27, 2011 8:51 am

jak masz kopalnię węgla to się da
ale jak masz kopalnię to sprzedawaj węgiel a sumami dupy se nie zawracaj
alejaja
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez leszcz » Czw Sty 27, 2011 9:30 am

Nie mam kopalni węgla i zajmuję się chowem i przetwórstwem ryb. W poprzednim sezonie było w miarę ciepło prawie do końca listopada a jeszcze we wcześniejszym do połowy grudnia. Myślę o wykorzystaniu efektu szklarniowego i dogrzewaniu wody również kotłem. Wzniesienie osobnego budynku pod produkcję suma wiąże się ze sporymi kosztami oraz formalnościami urzędowymi (pozwolenie na budowę). Tunel foliowy byłby w mojej ocenie najtańszy na rozpoczęcie. Jak by mi się udało to wtedy budowałbym coś stałego. Słyszałem o produkcji w szklarni.
ponawiam prośbę o zdanie w tej sprawie ludzi którzy się na tym znają. Prześmiewcą z góry dziękuję.
leszcz
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez barowc » Pią Sty 28, 2011 12:32 pm

Dokladnie takie rozwiazanie mialem przez dwa lata. I nie polecam niestety.
Mialem 14 metrow dlugi i 5 szeroki tunel. W ziemi wykopania koparka dziura na 1.5m i wypelnione folia basenowa. Na samym dole dalem zaglebienie, a w nim przez cala dlugosc rura ktora bez przerwty sciagala wode (i syf) na gore, poza szklarnie gdzie zainstalowalem odstojnik i zloze.
Latem super, zero problemu. Niestety jak mi ryby nie dorosly do jesieni, zaczely sie schody i to spore. Jak tylko woda zaczela sie ochladzac (nic nie pomoze nagrzewanie folii) to tak ponizej 17-16 stopni sniecie za snieciem. Wiec pomyslalem ze trzeba zainstalowac piec. Tak tez zrobilem. Woda z pomoca pompki leciala bezposrednio przez piec. Zasuwalem ostro z weglem, ale i tak pod koniec listopada padlo wszystko. Innych moich kombinacji z welna mineralna itp. nawet nie chce mi sie opisywac.
Obecnie dalem z tym spokoj i to mimo ze akutat mam spory zbyt na te sumy, to wole je kupowac.
Niestety, musisz miec pomieszczenie i to najlepiej docieplane. Bez tego to wszystko bez sensu i nawet jak Ci sie uda dociagnac do konca , to i tak moze na koszta wyjdziesz.
barowc
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez oleszno » Wto Lut 01, 2011 2:41 pm

zapisałem się na szkolenie "Chów i hodowla ryb w obiektach gospodarczych, obiegach recyrkulowanych" organizowane przez Przedsiębiorstwo Doradztwa Rolniczego • Ekologiczna Farma Rybna „AQUA-AGRO PROJECT"
czy ktoś z was był na takim szkoleniu?
jest to dobra inwestycja, czy może strata czas?
oleszno
 
Posty: 7
Rejestracja: Śro Gru 08, 2010 3:22 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Wto Lut 01, 2011 5:54 pm

Stary aleś umoczył. To najgorsza inwestycja jaką mogłeś zrobić , uwierz mi. Tam ci pokażą sposób na biznes ale własny . Pozdrawiam...
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez 'oig[ul » Śro Lut 02, 2011 8:15 am

jedź gościu na szkolenie do rr rsztobnicki to będzie dobra inwestycja, wyjdzie taniej
'oig[ul
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Śro Lut 02, 2011 4:14 pm

Nie będę polemizował z kolegą , a wiem co mówię ponieważ przyjeżdżają do mnie przyszli przeszkoleni hodowcy i nie mogę wyjść z podziwu , jak opowiadają mi o tym co się dowiedzieli. Poza tym wielu przeszkolonych zakłada hodowle zgodnie z wskazówkami ładując ciężkie pieniądze a póżniej płacz , co dalej ? Okazuje się że nie wiedzą co to osadnik , złoża biologiczne , itp. Poza tym nie są w stanie radzić sobie z codziennymi problemami na hodowli. Znam takich którzy umoczyli setki tysięcy złoty ponieważ uważali że szkolenie dało im super sposób na biznes i w ciągu roku staną się milionerami, ponieważ na papieże tak ładnie wyszło. Nikogo nie oczerniam , a jeśli kolega jest w temacie suma to pewnie zna też takie przypadki przeszkolonych hodowców.
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez oleszno » Czw Lut 03, 2011 10:34 am

Mógłby ktoś podać orientacyjne koszty:
- pasza
- lekarstwa (jakie i ile)
- wkłady do filtrów
- narybek (w zależności od wielkości)
itp.
albo miejsce gdzie takich informacji szukać
No i oczywiście aktualną cenę hurtową suma?

Z góry dzięki
oleszno
 
Posty: 7
Rejestracja: Śro Gru 08, 2010 3:22 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez gość » Czw Lut 24, 2011 8:19 am

u mnie w sklepie sum afrykański po 15zł/kg w detalu
gość
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez the_best » Pią Lut 25, 2011 2:37 pm

Witam
Szukam hodowcy możliwe blisko woj. podkarpackiego.
the_best
 
Posty: 1
Rejestracja: Pią Lut 25, 2011 2:35 pm

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez gość » Pią Lut 25, 2011 4:08 pm

w Piekielniku koło Chyżnego jest duża ferma.
gość
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez ~ciekawy » Sob Lut 26, 2011 6:58 am

oleszno napisał(a) :
> zapisałem się na szkolenie "Chów i hodowla ryb w obiektach
> gospodarczych, obiegach recyrkulowanych" organizowane przez
> Przedsiębiorstwo Doradztwa Rolniczego • Ekologiczna Farma Rybna
> „AQUA-AGRO PROJECT"
> czy ktoś z was był na takim szkoleniu?
> jest to dobra inwestycja, czy może strata czas?
Kompletnie stracony czas i pieniądze. Byłem. To szarlatani. Jak masz możliwość to wycofaj się. Szukaj Kontaktu z praktykami. To wiedza bezcenna.
~ciekawy
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez GOŚĆ » Nie Lut 27, 2011 8:46 am

Gdzie mogę kupiĆ tarlaki suma ??
GOŚĆ
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez r » Nie Lut 27, 2011 2:09 pm

Prawdziwych tarlaków to raczej nie kupisz. Bo niewielu w kraju posiada prawdziwe stado wyselekcjonowane pod kątem reprodukcji. Ale handlówkę możesz kupić . Pamiętaj jednak , o tym iż sum gotowy do tarła musi mieć odp. wiek , i musi być odpowiednio żywiony . Duża ryba , z ikrą to wcale nie musi być tarlak gotowy do reprodukcji . Ta sama sytuacja dotyczy samców.
r
 

Re: Sum Afrykański rozpoczęcie hodowli

Postprzez hurtownik » Czw Mar 31, 2011 9:39 am

widzę, że temat suma umarł śmiercią naturalną
Czy interes przestał się opłacać?

Jaka jest cena w hurcie? (o ile można wiedzieć)
hurtownik
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości