intensywna hodowla karpia

Moderator: ekspert_PK

intensywna hodowla karpia

Postprzez lasha » Czw Mar 22, 2012 7:45 pm

Witam, interesuje mnie hodowla intensywna karpia handlowego, chcę osiągnąć wynik 2,5-3tony/ha, moje stawy mają wydajność naturalną na poziomie ok 200-250kg/ha, dałem obornik koński ok 5ton/ha, teraz mam pytanie ile sztuk i o jakiej gramaturze dać?jaką rybę dodatkową ile szuk i jaka gramatura? do tej pory uzyskiwałem wyniki do 1,4tony/ha, mam pytanie co zmienić? czy jest możliwe uzyskanie takiego wyniku bez pasz ,,sztucznych"? na zbożu? jeśli tak to czym karmić? koledzy czy karmicie z kroczka-handlówkę łubinem? jaki ma w praktyce współczynnik pokarmowy łubin?może mieszanka łubin-pszenica? łubin-jęczmień? nie jestem doświadczony, mam 2lenie doświadczenie z karpiem, proszę o radę mam możliwość sztucznego natleniania w razie potrzeby, stawy mają głębokość 1,1-1.6m.
ps. książki juz czytałem
lasha
 
Posty: 3
Rejestracja: Czw Mar 22, 2012 7:33 pm

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Gość » Czw Mar 22, 2012 8:52 pm

Nie jestem z wykształcenia rybakiem, ale może coś podpowiem z mojego 20-to letniego doświadczenia zawodowego.
Pierwsza sprawa, to pamiętaj, że produkcja powyżej 1500 kg/ha podlega zgłoszeniu w urzędzie skarbowym i przejście z podatku rolnego w dochodowy.
Jeśli chodzi o produkcję karpia, to wiedz, że przy karmieniu zbożem, 50 % przyrostów powinieneś zapewnić z pokarmu naturalnego.
Jak miałeś przyrost 1.4 tony/ha ( przyrost, a nie masa ryb odłowionych ) to prawdopodobnie poprzez nawożenie obornikiem zwiększyłeś wydajność naturalną do 700 kg/ha, a 700 kg uzyskałeś ze skarmionej paszy ( o wsp. 6 - pszenżyta skarmiłeś 4.2 tony/ha ? ).
Jeśli chcesz podwoić produkcję, powinieneś zwiększyć wydajność naturalną do 1400-1500 kg/ha. Teoretycznie jest to możliwe, ale raczej musiałbyś nawozić staw systematycznie przez cały sezon, a nie jednorazowo na wiosnę obornikiem.
Jeśli nie będziesz w stanie zwiększyć wydajności naturalnej stawu, to aby zwiększyć produkcję pozostaje Ci karmienie paszami pełnoporcjowymi.
Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dostatecznej ilości tlenu z wodą pozostaje Ci tylko dotlenianie mechaniczne.
Jak planujesz wydajność 3 tony/ha przy masie jednostkowej ryb odłowionych 1.8 kg/szt i stratach naturalnych 2-3 % i to musisz zarybić 30 dkg kroczkiem w ilości
w ilości 2050 szt/ha. Przy tak intensywnej produkcji obsady ryby dodatkowej są bezcelowe. Trochę dla wytępienia chwastu szczupak oraz lin i karaś ( max 1-2 % )
Pozdrawiam.
Gość
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez lasha » Czw Mar 22, 2012 10:21 pm

Miałem do tej pory odłów 1,4tony lecz bez obornika,sypałem ponad 5ton pszenżyta. Co do skarbowego itd znam sprawę, narazie rozważam czy się brać za to intensywnie czy pozostać przy dotychczasowej ,,wersji". Na ten sezon dałem około 5ton/ha obornika końskiego, o ile to powinno podnieść wydajność naturalną?
Czy jest realne by podnieść wydajność naturalną na około 1400kg? mam obornik koński oraz gnojowicę, rozumiem że należałoby od maja co około 2tygodnie wzbogacać środowisko wodne? tak bynajmniej piszą książki, ale czy da rade zrobić 1400kg wydajność naturalną?
lasha
 
Posty: 3
Rejestracja: Czw Mar 22, 2012 7:33 pm

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Gość » Czw Mar 22, 2012 11:11 pm

5 ton pszenżyta o współczynniku 6 = 833 kg ryb przyrostu z paszy.
1400 kg - 833 kg = 566 kg przyrostu naturalnego.
Dlaczego napisałeś, że Twoje stawy mają wydajność naturalną 200-250 kg, jak wychodzi 566 kg ?
Jeszcze jedno pytanie. Wyprodukowałeś ( miałeś przyrost ) 1400 kg/ha, czy tyle odłowiłeś ?
Gość
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez lasha » Czw Mar 22, 2012 11:18 pm

miałem odłów około 1400kg, zarybiałem około 1000szt/ha kroczka bez stosowania nawożenia
lasha
 
Posty: 3
Rejestracja: Czw Mar 22, 2012 7:33 pm

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Gość » Czw Mar 22, 2012 11:33 pm

Bez sensu się tu produkuję aby Ci coś doradzić. Szkoda mojego czasu. Wróć do książek. Dowiedz się co to jest masa ryb odłowiona, wydajność całkowita, współczynnik pokarmowy. Najpierw piszesz, że miałeś wynik 1.4 tony/ha, potem, że odłowiłeś 1.4 tony/ha !
Powiem Ci jak odłowić jesienią 3 tony/ha. Obsadź wiosną 2.5 tony kroczka/ha.
Pa.
Gość
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Gość » Pią Mar 23, 2012 10:23 am

Gość napisał(a):Nie jestem z wykształcenia rybakiem, ale może coś podpowiem z mojego 20-to letniego doświadczenia zawodowego.
Pierwsza sprawa, to pamiętaj, że produkcja powyżej 1500 kg/ha podlega zgłoszeniu w urzędzie skarbowym i przejście z podatku rolnego w dochodowy.
Jeśli chodzi o produkcję karpia, to wiedz, że przy karmieniu zbożem, 50 % przyrostów powinieneś zapewnić z pokarmu naturalnego.
Jak miałeś przyrost 1.4 tony/ha ( przyrost, a nie masa ryb odłowionych ) to prawdopodobnie poprzez nawożenie obornikiem zwiększyłeś wydajność naturalną do 700 kg/ha, a 700 kg uzyskałeś ze skarmionej paszy ( o wsp. 6 - pszenżyta skarmiłeś 4.2 tony/ha ? ).
Jeśli chcesz podwoić produkcję, powinieneś zwiększyć wydajność naturalną do 1400-1500 kg/ha. Teoretycznie jest to możliwe, ale raczej musiałbyś nawozić staw systematycznie przez cały sezon, a nie jednorazowo na wiosnę obornikiem.
Jeśli nie będziesz w stanie zwiększyć wydajności naturalnej stawu, to aby zwiększyć produkcję pozostaje Ci karmienie paszami pełnoporcjowymi.
Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dostatecznej ilości tlenu z wodą pozostaje Ci tylko dotlenianie mechaniczne.
Jak planujesz wydajność 3 tony/ha przy masie jednostkowej ryb odłowionych 1.8 kg/szt i stratach naturalnych 2-3 % i to musisz zarybić 30 dkg kroczkiem w ilości
w ilości 2050 szt/ha. Przy tak intensywnej produkcji obsady ryby dodatkowej są bezcelowe. Trochę dla wytępienia chwastu szczupak oraz lin i karaś ( max 1-2 % )
Pozdrawiam.

A skąd kolega powziął informację o obowiązku przejścia na podatek dochodowy przez rybaka produkującego pow. 1,5 t/ha ?
Gość
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez goś » Pon Lip 29, 2013 11:55 am

Witam!! Ostatnio odwiedziłam Stawy Milickie i chciałam się spytać o hodowlę karpia milickiego w tych stawach?? Co myślicie o tym??
goś
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez ObserwUjący » Śro Lip 31, 2019 7:34 pm

goś napisał(a):Witam!! Ostatnio odwiedziłam Stawy Milickie i chciałam się spytać o hodowlę karpia milickiego w tych stawach?? Co myślicie o tym??

ODWIEDZ TERAZ
ObserwUjący
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Ornitolog » Czw Sie 01, 2019 7:30 pm

ObserwUjący napisał(a):
goś napisał(a):Witam!! Ostatnio odwiedziłam Stawy Milickie i chciałam się spytać o hodowlę karpia milickiego w tych stawach?? Co myślicie o tym??

ODWIEDZ TERAZ

Myślę że tam niektórzy nie myślą.
Ornitolog
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Domyślam się » Wto Lut 15, 2022 12:02 pm

Ornitolog napisał(a):
ObserwUjący napisał(a):
goś napisał(a):Witam!! Ostatnio odwiedziłam Stawy Milickie i chciałam się spytać o hodowlę karpia milickiego w tych stawach?? Co myślicie o tym??

ODWIEDZ TERAZ

Myślę że tam niektórzy nie myślą.
Czy się stoi czy ..... , Prawda o Stawach milickich sa ( Głos milicza 21,01, 2022 ) https://www.glosmilicza.pl/publications ... cation=159
Domyślam się
 

Re: intensywna hodowla karpia

Postprzez Remigiusz W » Wto Mar 22, 2022 8:48 pm

Stawy Milickie w temacie intensywna hodowla to jakies nieporozumienie przy 200 ton handlowego karpia z pow. 77 km²
Remigiusz W
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości