Jak bumerang

Moderator: ekspert_PK

Jak bumerang

Postprzez gość » Śro Lis 28, 2012 9:32 pm

Powracający bumerang
Znów jak rok wcześniej, nadchodzi czas nie tylko ,,zawieruchy'' związanej ze sprzedażą karpia, ale to też czas dokonywania wyboru uczniów ostatnich klas gimnazjów profilu szkoły średniej. Czy wybiorą kierunek rybactwo ? Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie znana, ale czy można coś zmienić, zanim wszystkie szkoły średnie o profilu rybackim przestaną istnieć podczas rekrutacji. Myślę że wzorem lat poprzednich konieczne jest wsparcie wielu organizacji. Jak pokazała dotychczasowa praktyka rekrutacyjna, kandydatów przede wszystkim trzeba znaleźć wśród społeczności lokalnej. Akcje ogólnopolskie nie wiele dają, choć są potrzebne. Najlepszy kontakt z takimi społecznościami mają różnego rodzaju organizacje lokalne takie jak np.LGR-y, urzędy gmin, urzędy powiatowe i.t.p. instytucje. Niestety z przykrością stwierdzamy że tak naprawdę zadaniami LGR-y są prowadzenie biur, szkoleń, oczywiście pomoc beneficjentom, rozsądne wydawanie pieniędzy publicznych, a promocja regionu, tradycji rybactwa, spożycia ryb, wsparcie inicjatywy szkoły rybackiej jest jakby poza ich zainteresowaniem tzw. złem koniecznym, tak jakby w szeregach znajdowali się wykwalifikowani urzędnicy, a nie ludzie z pasją i entuzjazmem do pracy na rzecz rybactwa . Niby po co LGR-om szkoła rybacka. I tu jest płomyk nadziei. W gospodarstwie rybackim z dużymi tradycjami, leżącym w granicach LGR-u bardzo mile zostałem zaskoczony. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu przy wejściu wisiały dwa plakaty informacyjne o naborze do szkół rybackich. Może to nie wiele, ale nadzieja że ktoś jeszcze myśli o tych szkołach, że może właśnie tu znajdzie się kandydata, że reaktywacja szkoły rybackiej jest jeszcze możliwa. Szkolnictwo rybackie mieści się w słowie TRADYCJA i jest z nim nieodłącznie związana. Ale czy potrafi ktoś to zrozumieć w czasach funduszy, LGR-ów, KHV, trudności finansowych gospodarstw no i przede wszystkim własnych problemów.
P.S.
Wyjątkiem wśród LGR-ów jest, wzór do naśladowania jakim jest LGR Opolszczyzna, którego nie dotyczy większa większa część tego tekstu.
gość
 

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości