wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Moderator: ekspert_PK

wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez prawnik » Nie Mar 24, 2013 9:28 am

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 16 listopada 2012 r. w sprawie wykazu gatunków ryb uznanych za nierodzime i wykazu gatunków ryb uznanych za rodzime oraz warunków wprowadzania gatunków ryb uznanych za nierodzime, dla których nie jest wymagane zezwolenie na wprowadzenie
Gatunki ryb uznane za nierodzime ( bieługa,jesiotr syberyjski,jesiotr rosyjski, siewruga, sterlet, szyp,mieszańce gatunków ryb wymienionych w lp. 1-6, karpiowate: amur, biały, karaś złocisty, karp, tołpyga biała, tołpyga pstra, długowąsowate: sum afrykański, łososiowate: golec, palia jeziorowa, peluga, pstrąg źródlany, pstrąg tęczowy, bassowate: bass wielkogębowy, sumikowate: sum kanałowy)
mogą zostać wprowadzone do powierzchniowych wód śródlądowych, jeżeli:
1) w operacie rybackim przewidziano wprowadzenie ryb tych gatunków i uzasadniono to oraz określono rodzaj i ilość materiału zarybieniowego;
2) operat rybacki, w którym przewidziano wprowadzenie ryb tych gatunków, uzyskał pozytywną opinię sporządzoną przez uprawnioną jednostkę wskazaną w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 6 ustawy;
3) pochodzą one z obiektu przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb, w którym w okresie 3 lat poprzedzających to wprowadzenie nie stwierdzono występowania gatunku niedocelowego w rozumieniu art. 3 pkt 8 rozporządzenia nr 708/2007.
2. W przypadku ryb z gatunku karp warunkiem wprowadzenia do jezior i zbiorników zaporowych jest ponadto zastosowanie dawki zarybieniowej odpowiednio nie większej niż:
1) 4 kg i 5 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego - dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni nieprzekraczającej 100 ha;
2) 3 kg i 4 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego - dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni powyżej 100 ha do 500 ha;
3) 2 kg i 3 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego - dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni powyżej 500 ha,
§ 6. 1. Gatunki ryb uznane za nierodzime określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia mogą zostać wprowadzone do obiektu przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb, jeżeli:
1) zostały spełnione wymagania weterynaryjne dla danej działalności w zakresie chowu lub hodowli zwierząt akwakultury oraz rozrodu ryb, określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
2) obiekt został zabezpieczony przed wydostaniem się ryb hodowlanych do powierzchniowych wód śródlądowych;
3) w obiekcie są przeprowadzane coroczne kontrole w zakresie obecności gatunków niedocelowych w rozumieniu art. 3 pkt 8 rozporządzenia nr 708/2007, a w przypadku stwierdzenia wystąpienia ryb takich gatunków - są podejmowane działania ograniczające ich liczebność oraz uniemożliwiające ich wydostanie się do powierzchniowych wód śródlądowych.
Zabrania się:
1) wprowadzania ryb gatunku obcego, na których wprowadzenie jest wymagane zezwolenie, o którym mowa w art. 3 ust. 1, bez wymaganego zezwolenia albo wbrew warunkom określonym w tym zezwoleniu;
2) wprowadzania ryb z gatunków wymienionych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 3f pkt 1 niezgodnie z warunkami określonymi w tych przepisach, w przypadkach gdy zezwolenie, o którym mowa w art. 3 ust. 1, nie jest wymagane;
3) przenoszenia ryb określonych gatunków niezgodnie z warunkami ich przenoszenia określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3, jeżeli warunki te zostały określone w tych przepisach.
Naruszenie któregoś z tych zakazów jest przestępstwem przewidzianym w art. 27c ust. 1 pkt 4 ustawy rybackiej
prawnik
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez michael.. » Nie Mar 24, 2013 1:40 pm

karp rybą nierodzimą ???? pierwsze hodowle karpia w Polsce szacuje się na XII-XIII wiek i sprowadzili go prawdopodobnie ojcowie Cystersi więc ktoś kto pisze ustawy zabraniające zarybiania karpiem zbiorników wodnych po pierwsze jest jak dla mnie osobą nie do końca sprawną umysłowo a przynajmniej nie wykazującą sie elementarną wiedzą o historii karpia w Polsce. a po drugie takie zaszufladkowanie karpia i nie tylko jest obrazą dla gospodarstw rybackich produkujących tą rybę od pokoleń !!!
michael..
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez zdrówko » Pon Mar 25, 2013 5:23 pm

?
zdrówko
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Janek123 » Sob Kwi 04, 2015 5:57 pm

Jak już piszesz takie rzeczy to przeczytaj je potem 3 razy!
Nie wiedziałem, że karaś złocisty to ryba nie rodzima zawsze myślałem że srebrzysty.
Janek123
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez gość 1 » Sob Kwi 04, 2015 6:05 pm

Janek123 napisał(a):Jak już piszesz takie rzeczy to przeczytaj je potem 3 razy!
Nie wiedziałem, że karaś złocisty to ryba nie rodzima zawsze myślałem że srebrzysty.

karaś srebrzysty (C. auratus gibelio) jest podgatunkiem karasia złocistego (C. auratus auratus) inaczej ,,złotej rybki,, i często mylony jest z karasiem pospolitym (C. carasius).
gość 1
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Marian2 » Nie Kwi 05, 2015 8:17 am

Ile czasu trzeba żeby jakiś gatunek stał się rodzimy? Czy np. ziemniak jest gatunkiem rodzimym?
Marian2
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Gościuuuu » Pią Kwi 24, 2015 9:01 pm

To jest bardzo dobry temat i faktycznie nie wolno wodoszczelny wprowadzać tych ryb do części wód płynących pomimo że PZw nie zawsze tego przestrzega. Gatunki rodzime to takie które występowały na danym terenie niedługo po ustąpieniu lodowca tzw. Gatunki postglacjalne a karp to zwykły chińczyk z importu
Gościuuuu
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez gdzies posrodku » Pią Kwi 24, 2015 9:51 pm

W jakimś piśmie wyczytalem kiedys ze jezeli karp występuje w danej wodzie dluzej niż 100 lat to jest dla tej wody rodzimy.Ja uważam ze można zarybiac ale z glowa i nie do kazdej wody.
gdzies posrodku
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Gość » Sob Kwi 25, 2015 9:55 am

Gościuuuu, jak by się tak dobrze przyjrzał, to Ty też nie jesteś gatunkiem rodzimym i co wolno Tobą zasiedlać np. Polskę ????
Gość
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Gościuuuu » Sob Kwi 25, 2015 8:27 pm

Ja tylko pisze jak wygląda sytuacja z czysto naukowego punktu widzenia a ty byś poczytał zamiast wypisywać takie rzeczy. Z tego co wiem gatunek homo sapiens jest rodzimy, nie wiem jak jest z tobą.
Gościuuuu
 

Re: wpuszczanie ryb nierodzimych to przestępstwo

Postprzez Gość » Nie Kwi 26, 2015 7:24 am

Ja może jestem homo ledwo sapiens, ale nie jestem gatunkiem rodzimym na terenie Polski. Przywędrowałem tu z południa i tylko to miałem na myśli.
Gość
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości